حکمت ما

نوشته های یک وبلاگ نویس وابسته به نظام

حکمت ما

نوشته های یک وبلاگ نویس وابسته به نظام

مناظرهحواشی انتخابات این دوره، به علت تایید صلاحیت بیشمار نامزدهای ثبت نام کننده، وارد مرحله جدیدی شد. با این اوصاف و با خوشبینی هر چه تمام تر، اگر نیمی از کاندیداها نیز به دستور همراهان فکری خود، به نفع رفقایشان کنار بکشند و ثبت نامشان، محوری استراتژیک داشته باشد، باز هم تعدد کاندیداها، انتخاب اصلح را و حتی فکر کردن به گزینه های متعدد را دچار خلل خواهد کرد.

مطمئناً از مردمی که با این همه گزینه روبرو می شوند، نباید انتظار داشت دچار افعال ناثوابی چون "محله گرایی"، "حزب زدگی" و یا "قبیله گرایی" نشوند. به این مردم باید حق داد که در انبوه کاندیداها، دنبال تحقیق بیشتر نروند و کار به آنجا خواهد رسید که ملاک انتخاب نماینده آینده مجلس برای شهرمان، نه اصلح بودن، بلکه تعصب قومی، محله ای روی آنها باشد !

شاید برای این فضای مبهم و پر ازدحام، بهترین راهکار، تشکیل جلسات مناظره انتخاباتی باشد. در این مناظرات چندین کاندیدا دعوت شده و به سوال های مبنایی جواب می دهند و مردم ناظر نیز، از سطح تخصص و تعهد و تفکر این افراد مطلع می شوند.

در این جلسات، نامزدهای انتخاباتی از پشت عکس ها و پوسترهای زیبا و شعارهایی که مبنای درستی برای پذیرش ندارند، خارج شده و ملزم به شفاف سازی صریح در مورد "برنامه ها و اهداف خود در دوره نمایندگی" می شوند.

این جلسات محک بسیار خوبی برای شناخت سطح فکر و تعهد و تخصص کاندیداهای محترم درباره حیطه ای که در آن وارد می شوند، می باشد. و مردم نیز به راحتی می توانند سره را از ناسره تشخیص دهند. باب توهین و افترا و تخریب یکدیگر نیز به مراتب کمتر از گذشته خواهد شد.

مسلماً کاندیداهای محترم نیز با آغوشی باز از این طرح استقبال می کنند، چه، اگر واقعاً خود را مرد این میدان ندیدند و از آن طفره رفتند، بسیار بهتر است تا اینکه بعداً زیر بار سنگین مسئولیت، شانه خالی کنند.

در ضمن این مسئله می تواند به راحتی در حضور حداکثری مردم نیز موثر باشد، همان طور که "اصل مناظره" در انتخابات 88 مردم زیادی را پای صندوق رأی آورد. مناظره های انتخاباتی می تواند احساس مسئولیت بیشتری در مردم ایجاد کند و سوای از آن، آنها را در جریان مسائل حاشیه ای محل زندگی شان، و نمونه راهکارها و دغدغه ها برای برطرف کردن معضلات قرار دهد.

به نظر نگارنده، تا زمان شروع تبلیغات، دوستان عزیز در سپاه، با هماهنگی و مشورت امام جمعه محترم شهرمان، مقدمات این مناظره ها - از جمله طرح سوالات مهم که جواب آنها به مردم در انتخاب بهتر کمک می کند و همین طور برنامه های حاشیه ای مناظره ها- را فراهم کنند. این مناظره های چند طرفه می تواند در مصلی و با حضور رسانه های مجازی و مکتوب، و همین طور مردم محترم میبد و تفت برگزار شود.

و باور کنیم که اگر بخواهیم مردم انتخاب درستی داشته باشند، باید در این مسیر به آنها کمک کنیم. امید که نه تنها برای آینده شهرمان، بلکه برای آینده کشور عزیزمان، انتخابی درست داشته باشیم.

نظرات  (۲)

پیشنهاد بسیار عالیه احمد جان
شما هم به فکر سوالات باش و به کسایی که میخوان برگزار کنن کمک کن
۲۵ دی ۹۴ ، ۱۱:۳۲ صفائیه یزد
شما و امثال شما خفه و ساکت بشید.مردم خودشون میتونند انتخاب کنند یا اصلا انتخاب نکنند.آدم هایی مثل شما انگل جامعه هستید.
پاسخ:
مردم انتخاب خواهند کرد، اما اگر رهایشان کنیم، گرفتار شانتاژ امثال شما شده و به خطا می روند...
امثال شما در تاریخ کم نبوده و در آینده نیز موجود خواهند بود...
الحمدلله در این محور آدم پر کاری هستم و تمام توان خود را معطوف این موضوع کرده ام...
باشد تا خدا چه بخواهد...

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
تجدید کد امنیتی